DPG20C200PN
Shenzhen Wonder-Chip Electronics Company Limited
Contact Now
DPG20C200PN
  • 1
Product Category : Diodes - General Purpose, Power, Switching
Mounting Style : Through Hole
Minimum Operating Temperature : - 55 C
Ir - Reverse Current : 0.06 mA
Package / Case : TO-220FP-3
Maximum Operating Temperature : + 150 C
Peak Reverse Voltage : 200 V
Max Surge Current : 140 A
Packaging : Tube
Configuration : Dual Common Cathode
Series : DPG20C200
Recovery Time : 35 ns
Vf - Forward Voltage : 0.98 V
If - Forward Current : 10 A